MIDI Active Sensing

Active Sensing необов’язкове системне повідомлення, яке забезпечує моніторинг в реальному часі стану MIDI з’єднання, використовується як додатковий інструмент для виявлення проблем підключення MIDI пристроїв. Представляє собою процес активного зондування, за допомогою якого MIDI пристрої  контролюють активне з’єднання з іншими MIDI-пристроями шляхом надсилання кожні 300 мс. передавальним MIDI пристроєм повідомлення у вигляді статус байту 11111110, інформуючи тим самим приймач, що з’єднання активне.

Після отримання першого повідомлення активного зондування приймач фактично сам входить в режим активного зондування і чекає наступного повідомлення , яке має надсилатися кожні 300 мс (максимум). Якщо цього не відбудеться, то він буде вважати, що з’єднання було перервано приймач вимкне всі голоси і повернеться до нормального стану.

Це повідомлення є особливо корисним і доцільним у разі випадкового відключення MIDI – кабелів і «підвішена» MIDI – система автоматично глушить себе. Слід відзначити , що перші синтезатори Yamaha DX7 посилали екслюзивні системні повідомлення  F0H 43H ( ідентифікації марки Yamaha) замість активного зондування.

Роботу Active Sensing ми можемо розглянути на практичному прикладі.

Якщо Ви підключили кабелем до MIDI OUT Вашої MIDI клавіатури кілька звукових модулів, у яких підтримується реалізація Active Sensing  то навіть коли Ви не граєте якийсь час на клавіатурі її контролер підтримує підключені пристрої в режимі очікування, автоматично надсилаючи MIDI-повідомлення Active Sensing. Тим самим він повідомляє підключеним звуковим MIDI пристроям, підключеним до порту контролера клавіатури MIDI OUT  що він все ще на лінії, активний і має добру комутацію. І навіть, якщо підключені MIDI пристрої не отримують деякий час якихось байтів MIDI даних з клавіатури про гру музиканта, тобто інструмент простоює, то контролер клавіатури на протязі простою все рівно регулярно повторює передачу статус байту Active Sensing. Тим самим контролер повідомляє підключені пристрої, що фізичне підключення активне, просто інструмент простоює без діла в даний момент і потрібно чекати, що в будь який момент може з’явитися повідомлення про гру.  Таким чином наші звукові модулі знають, що MIDI-з’єднання в нормі і вони до цього часу залишаються підключеними до контролера, навіть коли на клавіатурі ніхто не грає. Під час гри на клавіатурі посилаються відповідні дані, які  заміняють фактично Active Sensing повідомлення, адже в них відпадає потреба. Коли інструмент знову простоює, контролер одразу відновлює посилання повідомлень Active Sensing через порт MIDI OUT, повідомляючи модулі, що вони повинні бути в режимі очікування.

Функція Active Sensing має доволі серйозне значення. Якщо уявити собі ситуацію, що звуковий модуль отримав повідомлення MIDI Note On, почалося звучання і при цьому порушилась кабельна комутація то відбувається “зависання” звуку, адже команда на відключення вже не надійде від контролера. Навіть якщо Ви  відпускаєте клавішу на інструменті, модуль доки не отримає повідомлення від контролера про зупинку звучання ноти буде відтворювати звук, бо можливість отримати відповідне повідомлення у модулів відсутня через розрив лінії комутації.

І тут функція активного моніторингу виконає свою захисну роль. Кожен звуковий модуль після очікування на протязі 300 мілісекунд, що для людини видається дуже швидким проміжком часу, але для MIDI-пристроїв це доволі тривалий час, не дочекавшись повідомлення  Active Sensing автоматично відключає усі ноти, які звучать і тим самим завислі ноти вимикаються і прилад скидання себе в стан за замовчуванням, тобто початковий, готовий до роботи.

Слід звернути увагу, що у великої кількості MIDI-пристроїв не реалізована можливість здійснювати активний моніторинг Active Sense і установки для такої функції відсутні. В такому разі пристроями  Active Sense повідомлення  просто ігноруються і такий прилад не в змозі визначити коли порушено зв’язок. Брендові виробники, як правило стараються дотримуватися  MIDI специфікації до повної міри і реалізують механізм активного моніторингу Active Sense.

Як дізнатися чи реалізує пристрій  Active Sensing?

Керівництво користувача має таблицю реалізації MIDI. Поруч з Active Sense має бути символ “о”, що значить функція реалізована, якщо “х” то навпаки можливість активного моніторингу відсутня.

Залишити відповідь