MIDI – канальні повідомлення

Сьогодні мова піде про MIDI – канальні повідомлення. Нагадаю, що MIDI повідомлення можуть бути або канальними або системними. Саме за допомогою трьох бітів типу повідомлення статус байту можна закодувати сім канальних повідомлень, коли всі три біти мають значення 1 – це вже є ознакою системного повідомлення. Передбачається максимально також 16 системних повідомлень, але про них пізніше.

Канальні повідомлення

Канальні повідомлення можуть бути адресовані до одного з шістнадцяти каналів,
тоді як системні повідомлення адресовані до всіх каналів.  Системні повідомлення в режимі реального часу надають можливість здійснювати загальний або ексклюзивний контроль за MIDI обладнанням чи роботою програм, вони стосуються системи вцілому і за пріоритетом вищі ніж канальні. Канальні повідомлення несуть інформацію про характер звучання бо пов’язані безпосередньо зі звукоутворенням.  Існують два типи канальних повідомлень: голосові і зміни режиму управління каналу.

midi_7_ch_ev

 

 

 

 

 

Розглянемо 7 канальних повідомлень більш детально.

Note Off повідомлення надсилається, коли нота відпускається (закінчилося звучання).

Note On повідомлення надсилається, коли нота натиснута (старт звучання).

Polyphonic Key Pressure (Aftertouch) повідомлення буде відправлено найчастіше після того, як натиснута клавіша досягне “крайньої нижньої межі натискання” і передаватиме інформацію про події до моменту коли вона буде відпущена.  Не всі MIDI-клавіатури можуть відпрацьовувати цей параметр.

Наприклад: Для отримання ефекту керованого вібрато (на відміну від вібрато, яке закладено в тембрі синтезатора і ніяк не залежить від виконавця)  музикант натиснувши на клавішу і не відпускаючи злегка її похитує (як музикант похитує пальцем притиснуту струну на грифі струнного інструменту).  Ефект поліфонічного посляторкання “кероване вібрато”чути тільки у тій ноти, яка розгойдується. На інші звучать ноти з даного MIDI-каналу це не впливає.

Control Change повідомлення надсилається при зміні значення параметру контролера. Контролери можуть фізично управлятися за допомогою педалей і фейдерів.

Існує два види цього повідомлення, які стосуються двох дипів контролерів:

Безперервні контролери (Continuous Controllers) – контролери плавних змін (післяторкання, гучність і інші).

Перемикачі управління (Controller switches) – контролери-перемикачі типу ввімкнути/вимкнути. Застосовується для підключення педалі сустейну та в  інших моментах.

Program Change повідомлення відправляється при зміні номера інструменту.

погойдування пальцем на одній клавіші дає такий же ефект і для всіх інших натиснутих нот з цього MIDI-каналу.

Channel Pressure (Aftertouch)  повідомлення буде відправлено найчастіше після того, як натиснуті клавіші каналу досягнуть “крайньої нижньої межі натискання” і передаватиме інформацію про події до моменту коли вони будуть відпущені, відслідковуючи при цьому стан усіх натиснених клавішей каналу. Якщо хоч одна клавіша каналу використає “прив’язаний” до цього параметру ефект то цей ефект буде застосовано для всіх натиснених у цей момент клавіш каналу.

Наприклад: погойдування пальцем на одній клавіші для отримання контрольованого вібрато дає такий же ефект і для всіх інших натиснутих клавіш з цього MIDI-каналу.

Хочу ще раз нагадати, що не всі MIDI-клавіатури можуть відпрацьовувати цей параметр, тому не намагайтеся знущатися над клавіатурою для отримання контрольованого вібрато, якщо це не передбачено специфікацією.

Pitch Bend повідомлення вказує на зміну висоти тону як правило за допомогою колеса або важеля. Висота тону описується чотирнадцяти бітовим значенням. Величина числового зсуву від -8191 до 8191. Дані про зміну висоти тону включають 16383 положень , що дає змогу уникнути помітного переривання при зміні частоти тону.

Необхідно вивчати подробиці про реалізацію цих повідомлень різними MIDI приладами та програмами для забезпечення  максимальної сумісності між ними. Для цього  рекомендється отримати додаткову інформацію з офіційних MIDI специфікацій.

Залишити відповідь