MIDI Квантування

Сьогодні ми познайомимося з одним дуже важливим інструментом для роботи з цифровою музикою, в тому числі і з MIDI композиціями. Це процес квантування. Всі музиканти, працюючи з апаратними засобами чи прикладним програмним забезпеченням за допомогою MIDI клавіатури або інших пристроїв, які відтворюють гру музиканта у вигляді MIDI повідомлень знають, що записаний матеріал має деяку ритмічну неточність.

Процес квантування саме і призначений для виправлення таких неточностей відповідно певної ритмічної сітки.

Різні за складністю композиції потребують різного підходу до процесу квантування. Наприклад, проста пісенька де в основному присутні четвертні та восьмі ноти може бути оброблена із застосуванням грубого квантування, яке не вимагає додаткових зусиль. А от вже масштабний класичний твір може вимагати чималої кількості дрібних нюансів.

Сам процес квантування являє собою переміщення певних нот до найближчих ритмічних вузлів, які фактично являються точками синхронізації в межах ритмічної сітки. Зазвичай квантування в MIDI застосовується до MIDI повідомлень Note On і Note Off.

Уявити образно процес квантування можна у вигляді переміщення нот по лініям накладеної на нашу MIDI композицію ритмічної сітки, крок ділення якої від ритмічного вузла до наступного вузла визначається параметром тривалості ноти Resolution цей же параметр фактично визначає точність квантування . Наприклад, параметр з вибраною восьмою нотою буде використовувати ритмічну сітку з точкою вузла який відповідатиме початку звучання кожної восьмої ноті, або іншими словами точність квантування або рівень квантування буде відповідати восьмій ноті.
Частка переміщення ноти може виражатися у відсотках, чим забезпечується тонке збереження деяких природних нюансів живого виконання.

Існує багато різних прийомів квантування.

Для надання характеру більш механічного ритмічного виконання може застосовуватися квантування, яке зміщує всі ноти до ритмічного вузла сітки, зберігаючи незмінною тривалість ноти.

На прикладі старенького, але доволі популярного MIDI редактора Cakewalk Professional 3.0 хочу представити і пояснити  деякі види квантування.

Strength (Сила) – Цей параметр контролює відстань, на яку при квантуванні повинні переміститися ноти до вузлів сітки. Сила 100% перемістить ноти повністю на вузли. Якщо сила становить лише 50%, то це означає, що ноти будуть переміщені лише наполовину відстані.
Використовуючи силу на 100%, Ви отримаєте “доскональну” синхронізацію, але з механічним звучанням. Використовуючи менші проценти сили щоб «підтягти» ноти, Ви зробите звучання не таким “механічним”.

Swing Свінгове квантування (качання) – змінює одну з відстаней в парі кроків ділення між вузловими точками ритмічної сітки, створюючи нерівномірність кроків, схожих на свінг.

Якщо опція параметру Swing становить 50%, то кожна пара має однаковий крок.

Змінюючи величину параметру Swing можна досягти відчуття ефекту музичної “гойдалки”.
Якщо опція параметру складає 66%, то перший крок з кожної пари вдвічі більший, ніж другий. Відповідно другий крок зменшується в двічі відносно першого.

Якщо опція параметру складає 33%, то перший крок з кожної пари вдвічі менший, ніж другий. Відповідно другий крок збільшується в двічі відносно першого.

Вікно (Window) – Параметр корисний у випадках, коли ноти, які дуже далекі від ритмічних вузлів сітки не повинні взагалі переміщатися . Опція “Вікно” дозволяє вказати в процентному значенні, наскільки близько до ритмічного вузла сітки має бути нота, щоб почалося її переміщення в процесі квантування. Значення параметра “Вікно” 100% включає в себе всі ноти. Вікно 50% включає в себе всі записи, які знаходяться на половині відстані по обидві сторони від вузлової точки сітки.

Offset (офсетне зміщення)

Зазвичай ритмічна сітка співпадає з початком тактів і  долей в такті. Ви можете змістити сітку відносно тіки на раніше або пізніше. Якщо параметри відстані між контрольними вузлами ритмічної сітки (параметр Resolution) вибрано четвертний,
і ви встановили зміщення +3 тіки, то нота поблизу, або в позиції 1: 1: 0 буде в кінцевому підсумку зміщена в позиції 1: 1: 003 – на три тіки далі.

Groove Quantize (квантування по шаблону)
Використовується для синхронізації нот в окремих доріжках одна з одною, або з заданим шаблоном. Groove Quantize вирівнює час початку і тривалості нот в обраних треках з нотами та подіями шаблону, а ще працює з певними параметрами, які дозволяють регулювати певні музичні акценти. Параметр Velocity (швидкість натискання на клавіші) визначає динаміку звучання кожної ноти і у поєднанні з іншими параметрами може створити враження живої гри музиканта.

Взагалі експерименти з квантуванням доволі цікава і захоплива справа. Маю надію, що дана публікація Вам стане в нагоді!

Один коментар

Залишити відповідь