MIDI: МОЖЛИВІ ТИПИ ПІДКЛЮЧЕНЬ

У даній статті ми розглянемо можливості зв’язку по MIDI інтерфейсу між інструментом і комп’ютером. Це короткий огляд і тому детально питання специфікацій не розглядатимутся.

Як ми вже говорили раніше такий зв’язок можливий лише між цифровими інструментами, обладнаними MIDI інтерфейсом. За його допомогою методом передачі та прийому MIDI-даних інструмент “спілкується” з комп’ютером та навпаки за допомогою різних видів підключень.

XLR3

voyetraOctave-Plateau Voyetra-8 синтезатор був зразком ранньої реалізації MIDI за допомогою з’єднувачів XLR3 замість 5-контактних DIN. Він був попередником MIDI, а пізніше модернізований  MIDI інтерфейсом, але зберігаючи власний роз’єм XLR.

Стандартний MIDI-DIN інтерфейс.

mid_out_inВикористовується 5-контактний “DIN” роз’єм, транспортний протокол MIDI-DIN  був розроблений ще в 1983 році, він досить повільний у порівнянні із доступними сьогодні сучасними високошвидкісними цифровими протоколами такими, як USB, FireWire або Ethernet. Але оснащення MIDI-DIN до сьогодні майже завжди  присутнє на багатьох MIDI-пристроях, оскільки воно забезпечує адекватну обробку даних при стандартній швидкості передачі для одного пристрою.

Послідовний порт, паралельний  та порт джойстика

Були часи, коли навіть для підключення  дисководу(FDD), чи твердого диску(HDD) до материнської плати потрібен був спеціальний контролер, що вже говорити про MIDI.

Ранні персональні комп’ютери у базовій комплектації були оснащені в основному послідовним, паралельним та іноді портом джойстика. Будь який з них за допомогою спеціальних адаптерів міг бути використаний для підключення MIDI-інструментів. Хоча такі підключення працювали не завжди швидше, ніж стандартний MIDI-інтерфейс, але використання доступних роз’ємів комп’ютера зробило їх дешевшою альтернативою до необхідності придбання додаткових карт, що вже було суттєвою перевагою, а також вже інтегровані, чи встановлені робочі порти не потребували особливої конфігурації. Але для підключення MIDI-пристрою до комп’ютера все рівно потрібен відповідний контролер, який би мав роз’єми MIDI DIN. Це питання вирішувалося за допомогою встановлення звукової карти або окремої карти MIDI інтерфейсу. Через обмеженість простору, більшість таких карт фактично не мають  5-контактних DIN роз’ємів, але підключення реалізовано через порт джойстика за допомогою спеціального кабелю з двома mid2serial35-контактними DIN на одному кінці (вхід, вихід) та роз’ємом для порту джойстика на іншому. Всі такі карти потребують необхідного програмного забезпечення (драйверів). Для забезпечення з’єднання MIDI компанії виробники  використовували стандарти кілька стандартів, у тому числі MPU-401 та SoundBlaster UART, сумісний з MPU-401. Основною функцією цих стандартів  є  забезпечення роботи MIDI. Протягом ряду років компоненти типової звукової карти з інтерфейсом MIDI з конектором у вигляді порту джойстика стали стандартними на материнській платі більшості комп’ютерів, але це не робило їх налаштування простішим.

To Host (Com / RS-232)

mid2serial2

 

Зустрічаються моделі MIDI пристроїв, які можуть підключатися безпосередньо до послідовного COM порту.

TO HOST порт вимагає спеціальний TO HOST кабель послідовного інтерфейсу для ПК (Yamaha Part Number CCIBM) або Mac (Yamaha Part Number CCMAC).

IBM-сумісні комп’ютери, підключені до HOST PORT  вимагають установки драйверу Yamaha CBX Driver.

mini-DIN

Mac_lc_printer_modem_portsНа ранніх ранніх комп’ютерах Macintosh були доступні високошвидкісні послідовні порти  – mini-DIN. Порти mini-DIN підтримували швидкість передачі даних у десятки разів вищу ніж стандартний MIDI інтерфейс. Саме така особливість  дозволяла підключати до одного mini-DIN багатопортові інтерфейси, за допомогою яких комутувались кілька стандартних MIDI-DIN одночасно і при цьому комп’ютер не відчував ніяких проблем при додаванні додаткового стандартного MIDI-DIN пристрою, адже такі багатопортові інтерфейси працювали з запасом швидкості. Деяікі MIDI інструменти 90х років були обладнані mini-DIN портами, що дозволяло пряме підключення до персонального комп’ютера.

USB To Host

usbtohostЗабезпечує підключення MIDI-пристрою до комп’ютера через USB за допомогою кабелю типу А-В, який використовується у сучасних принтерах, сканерах та інших пристроях. Дозволяє використання ноутбуків, обладнаних USB.

Нажаль підключити два USB MIDI-пристрої один з одним так, як це  робиться з двома пристроями MIDI DIN не можливо. Такий недолік виправляється шляхом підключення в якості транзитного пристрою  комп’ютера та налаштування програми для роботи з MIDI.  USB-MIDI-пристрої також потребують встановлення спеціального драйвера на ПК, який забезпечує відправку / приймання  MIDI-повідомленнь через USB  відповідно специфікації  USB-IF MIDI.

Комбіноване USB-MIDI-підключення

mid2usb

Якщо виникає необхідність підключити інструмент, обладнаний стандартним MIDI-DIN до ноутбука. У більшості ноутбуків відсутній міді інтерфейс і тому виникає потреба у підключенні додаткового зовнішнього MIDI контролера, який би мав і класичні MIDI-DIN і USB. Такий контролер може бути виконаний у вигляді зовнішнього блоку, кабелю чи перехідника.

 

FireWire

 

FireWireUSBВін був розроблений в кінці 1980-х на початку 1990-х років розробниками Apple, які назвали його FireWire. Apple, вперше включений FireWire в деяких своїх моделей 1999 Macintosh, і більшість комп’ютерів Apple Macintosh, вироблені в період з 2000 по 2011 рік включено FireWire порти.На відміну від USB, FireWire використовує власні інтелектуальні контролери, які можуть керувати  передачею даних без уваги з боку центрального процесора. Як і у випадку зі стандартними MIDI-пристроями, FireWire пристрої можуть безпосередньо з’єднуватися один з одним без використання комп’ютера. Проте, в 2011 році компанія Apple почала замінювати FireWire з інтерфейсом Thunderbolt і FireWire до 2014 року був замінений Thunderbolt на всіх нових комп’ютерах Mac.

mLAN

FireWireUSB2Yamaha представила протокол mLAN e 1999 році.  Він був задуманий для забезпечення локальної мережі для музичних інструментів, які використовують для передачі багатоканальних аудіо даних та MIDI інформації по інтерфейсу IEEE1394 (FireWire). Призначений для  передачі даних кількох MIDI-каналів разом з багатоканальним цифровим аудіо. mLAN був використаний в ряді продуктів Yamaha, зокрема цифрових мікшерних консолях і синтезаторах Motif, а також в сторонніх продуктах, таких як PreSonus FIREstation і Korg Triton Studio. З 2007 року випуск інструментів з mLAN припинилося.

 

 

Залишити відповідь