MIDI – ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

ЩО ТАКЕ MIDI?

Слово MIDI представляє собою літерну абревіатуру англійської назви Musical Instrument Digital Interface, що перекладається як цифровий інтерфейс музичного інструменту. MIDI як протокол був започаткований у 1982-83 роках і спочатку розроблявся для реалізації можливості музикантам підключати кілька синтезаторів разом, згодом спричинив справжній “вибух” у музичній індустрії і став для неї стандартом з сумісності. Хоча стандарт має досить солідний вік – вже більше тридцяти років, він досить широко використовується серед музикантів і композиторів до цього часу. Важко уявити сьогодні сучасне музичне обладнання без MIDI.

MIDI є дуже ефективним методом подання музичної інформації про виконання, і це робить MIDI привабливим протоколом не лише для композиторів або виконавців, а й для комп’ютерних додатків, які відтворюють звук, такі як мультимедійні презентації або комп’ютерні ігри. На сьогодні MIDI став звичним як мобільний телефон у кишені, але так було не завжди.

60-70 роки минулого століття відзначилися потужним розквітом електромузичних інструментів і на додаток традиційним на той час електроорганам на студії і концертні майданчики прийшов принципово новий музичний інструмент – його величність синтезатор. Незважаючи на неймовірно сладне налаштування перших синтезаторів вони стали дуже популярними завдяки новим звукам та ефектам, які традиційнимими на той час електромузичними інструментами отримати не вдавалось. Синтезатори того часу були монофонічні і могли відтворювати лише одну ноту одночасно. Для одночасного відтворення кількох музичних партій одночасно доводилося використовувати кілька синтезаторів, або записувати на багатодоріжковий магнітофон партію кожного голосу. На сьогодні це здається дуже титанічної працею, але у ті часи музиканти дійсно докладали чималих зусиль і витрачали шалені кошти за для нового, колоритного синтезаторного звучання. Слід відзначити, що тогочасні синтезатори були виключно аналоговими. 

Довгий час відсутність стандартизації можливостей синтезатора створювало труднощі для розробників додатків і власникам синтезаторів, музиканти того часу мали нагальну потребу в комутації кількох синтезаторів одночасно і управлінні ними з однієї клавіатури. Вже до початку 80-х років перед розробниками постала задача реалізувати просте з’єднання інструментів за допомогою надійного та недорогого інтерфейсу і вона була усвідомлена багатьма ведучими виробниками електромузичних інструментів. Згодом сформувалася команда однодумців, яка для подолання цих проблем розробила та представила  користувачам MIDI протокол. Він був ретельно відпрацьований перш ніж з’явитися на публіці. З огляду на солідний вік можна з впевненістю сказати, що поставлену задачу розробники виконали на відмінно. Завдяки публікації специфікації General MIDI System, широкого впровадження найбільш поширених PC/MIDI інтерфейсів, підтримки MIDI в Microsoft Windows та іншими операційними системами, а також еволюції недорогих музичних синтезаторів, нині спостерігається широке застосування MIDI протоколу у все більшій кількості додатків.

MIDI стає міжнародним стандартом, який описує правила управління музичними інструментами та MIDI сумісними приладами. Він дозволяє також синхронізувати  в реальному часі роботу персональних комп’ютерів, процесорів ефектів, мікшерних пультів, світлового та піротехнічного обладнання, димових машин, а також інші пристрої, які підтримують MIDI протокол.

MIDI є галузевим стандартом протоколу музичних технологій, який дозволяє з’єднувати апаратні продукти різних компаній виробників, включаючи цифрові музичні інструменти, комп’ютери, планшети і смартфони. MIDI використовується кожен день у всьому світі музикантами, ді-джеями, продюсерами, педагогами, професіоналами і любителями створювати, виконувати, вчитися і обмінюватися музикою – у тому числі і власними творами. Майже кожен хітовий альбом, популярний фільм, ТВ-шоу і театральне виробництво використовує для створення музичного матеріалу з підключенням по MIDI .

Є кілька переваг генерації звуку MIDI-синтезатором перед використанням аудіо даних з диска або з CD-ROM.

Перша перевага – місце для зберігання.

Аудіо дані в форматі PCM (наприклад, .WAV файли), як правило, досить великі. Це особливо стосується тривалих музичних творів, записаних в стерео, використовуючи високі частоти дискретизації.
Файли даних MIDI, з іншого боку, надзвичайно малі в порівнянні з файлами аудіо даних. Наприклад, файли, що містять високу якість стерео аудіоданих вимагають розміру близько 10 Мбайт в хвилину звуку, в той час як типова послідовність MIDI може споживати менше, ніж 10 кбайт даних в хвилину звуку. Це відбувається тому, що MIDI-файл не містить аудіо даних, він містить тільки команди, необхідні синтезатору для відтворення звуків.

Ці інструкції у вигляді MIDI-повідомлень фактично керують синтезатором, який використовується для звучання, в яких зазначається, що грати, як голосно грати кожну ноту, коли ввімкнути ноту, коли вимкнути, з яким темпом, висотою тону і т.д. Фактичні звуки потім генерується синтезатором.
Для комп’ютерів звичайно менший розмір файлу означає більшу пропускну спроможність ПК, який використовується для генерації звуку.

Є і інші переваги використання MIDI для генерації звуків. Вони включають в себе можливість легко редагувати музику, а також здатність до зміни параметрів швидкості відтворення (темпу) і висоти звуків, або сили тиску на  клавіші синтезатора, і всі ці параметри можуть регулюватися незалежно один від одного.

Цей останній пункт особливо важливий при використанні додатків чи обладнання караоке, де висота та темп пісні можуть бути обрані користувачем.

Автор: Юрій Чернієвський

Залишити відповідь