Передній край науки має мати етичний вимір

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1

(2 голоси, в середньому: 5 з 5)
У багатьох лабораторіях світу над революційними дослідженнями у різних сферах працюють сотні науковців, створюючи прототипи різноманітних пристроїв, які мають перспективу ввійти в життєвий простір людини і відповідно змінити його. Процес впровадження новітніх технологій в життя безумовно вплине на долю людства, змінюючи її.

Сучасність у тому вигляді, як вона є сьогодні формували наукові відкриття минулих століть. Ще в минулому столітті були поширеними повітряні млини, кузні, гужові транспортні засоби, машини на паровій тязі, були актуальними професії стельмаха, коваля, мірошника.  Сьогодні діти дізнаються про їх існування і про їх зовнішній вигляд з книжок, з інтернету, з картинок, з розповідей представників старшого покоління. Контури сучасного світу і світу майбутного окреслюватимуть як існуючі технології, так і технології, які на сьогодні інтенсивно досліджуються і розробляються.  Динаміка змін проходить шаленими темпами, які характеризуються прискоренням в геометричній прогресії. Швидкі технологічні зміни приведуть до створення нової глобальної цивілізації планетарного масштабу.

Дві сторони медалі

Наукові досягнення за своїми наслідками завжди мали дві сторони медалі. З однієї сторони нові технології можуть значно полегшувати життя людей, допомагати їм простіше вирішувати певні проблеми, а з іншої можуть створити нові проблеми і виклики. Враховуючи той факт, що людство йде до створення нової глобальної цивілізації дуже швидкими темпами і , схоже, цей процес є незворотнім, то питання формування нової ідеології майбутньої цивілізації актуальним вже є сьогодні. Можна говорити, що сучасний технологічний прогрес можливо контролювати і направити в позитивному руслі розвитку, у якому впровадження і використання нових технологій буде проводитись гармонічно, не створюючи проблем природі, планеті вцілому, людському соціуму, то можливо мрія про створення нової глобальної планетарної цивілізації і мала би шанс на визнання і загальну підтримку. Але людство має свої сталі традиції жити дисгармонічно і перетворювати всі нові здобутки на знаряддя руйнування і посилення експлуатації одним соціальним прошарком людей іншого. Тому створення освіченої, толерантної, заможної планетарної цивілізації поки що виглядає справжньою утопією. Все залежить від того в чиїх руках будуть сконцентровані ключові центри управління глобальною технологічною системою. Але ж світом досі керує філософія багатства, вартості, пропозиції і попиту. І саме ця філософія є рушійною на сучасному етапі нової промислової революції. Саме це і є ознакою темної сторони медалі. Осучаснена форма визначення капіталізму не змінить фактично своєї сутності.

Можливо світом будуть правити альтруісти?

Ключовим питанням нової промислової революції може стати етичний вимір її наслідків.

Безумовно більш відкрита інформація про конкретних людей, які очолюють, фінансують, політично підтримують основні напрямки розвитку технологій посприяла б більш широкому розумінню позитивних перспектив нової цивілізації і місцю простої людини у її цивілізаційному просторі. Безумовно, що робота по створенню і впровадженню нових технологічних прототипів координується різними корпораціями та науковими установами, приймаються до впровадження урядові програми. Але поки що інформація з цього питання не несе ознак чіткого глобального ідеологічного спрямування, є розрізненою і вимагає окремих досліджень. Світ має чимало прикладів благодійної діяльності серед людей, які мають серйозні статки і вже сьогодні створюють різного роду благодійні організації і фонди, займаються доброчинністю.  Хоча беззаперечним фактом є і зростання соціальної напруги, викликаної збільшенням розриву між найбагатшим і найбіднішим прошарками суспільства. Така напруга може викликати відсутність добровільного сприйняття технологічних іновацій. Завуальоване, примусове впровадження новітніх технологій в особистий простір людини у вигляді збору біометричних даних, персональної інформації є теж проявом темної сторони медалі.  Тему четвертої промислової революції в якості піару вже активно намагаються експлуатувати деякі політики України, незважаючи на те, що на фоні зниження довіри до політичних інституцій, рівень бідності людей зашкалює і сприйняття подібних процесів викликає більше стурбованості, остраху ніж довіри.

Що маємо?

На політичному рівні вже давно можна було би прийняти рішення про використання нових технологій для забезпечення чесного, справедливого волевиявлення громадян, забезпечення законності прийняття рішень у законодавчих органах влади та інших сферах роботи державних інституцій, але ця робота добровільно політиками не проводиться і найближчим часом проводитися не буде. Взагалі можна зробити висновок, що питання промислової революції як етапу на шляху просування до нової планетарної цивілізаційної системи знаходиться більш у етичній площині. І доки воно не набере ознак справедливості, прозорості і доброчинності воно буде знаходитися не на світлій стороні медалі.

Відтворення цієї статті, або будь-якої її частини, допускається за умови посилання на першоджерело:www.miditaur.net та автора. Призначено для  вільного використання з з метою освіти, навчання і приватного дослідження.
Поділитися:
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1

(2 голоси, в середньому: 5 з 5)

Залишити коментар

Ввійти за допомогою: